Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Zdravlje i ljepota

Prirodno liječenje parodontitisa i njega usne šupljine

upala usne šupljine prirodni lijek
Foto: Pixabay / Prva pomoć

Prije nego krenemo sa pisanjem, već u sljedećem paragrafu dat ćemo napomenu kako postupati u slučaju da imate ili sumnjate na parodontitis. Upala usne šupljine i prirodni lijek za ovu bolest dolazi u nastavku teksta. Pročitajte kako si možete pomoći.

Napomena: Obratite se zubaru radi pravilne dijagnoze i liječenja ovog stanja. Koristite kućne lijekove kao pomoćni tretman.

Parodontitis, nekad poznat kao piorrhea, je napredni stupanj bolesti desni u kojem desni i kosti koje pružaju podršku zubima postaju upaljene i inficirane.

Obično se javlja uslijed naprednog gingivitisa koji, kada se ne liječi, rezultira dugotrajnom akumulacijom bakterijskog plaka i kamenca na zubima.

Bakterijski toksini i odgovor imunološkog sustava na infekciju počinju razbijati kosti i vezivna tkiva koja podupiru zube, i tako na kraju doprinose opuštenim zubima.

Paradontitis

Početak parodontitisa obilježen je krvarenjem desni. Drugi uobičajeni znakovi i simptomi su loš dah, upala ili natečene desni, čirevi usta, stvaranje dubokih džepova između zuba i desni, gnoj između zubiju i desni, te labavi zubi.

Postoji nekoliko čimbenika koji mogu dovesti do većeg rizika od razvoja parodontitisa.

Oni uključuju gingivitis, nasljedstvo, prekomjernu uporabu duhanskih proizvoda, lošu oralnu higijenu, dob, dijabetes, hormonalne promjene u tijelu tijekom trudnoće ili klimakterija, te nepravilnu dentalnu restauraciju.

Ako se ne liječi pravodobno, parodontitis može dovesti do gubitka zuba. To čak može povećati rizik od srčanog i moždanog udara i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema.

Parodontitis je čest zubni problem, ali uglavnom se može spriječiti. Može se spriječiti pravilnom oralnom higijenom.

Također možete koristiti neke jednostavne kućne lijekove za parodontitis. Osim toga, potrebno je pravilno liječenje kvalificiranog stomatologa.

Ovo je 10 najboljih domaćih lijekova za parodontitis

U nastavku pročitajte koji su dobri prirodni lijekovi za paradontitis. Još jednom da napomenemo, svakako se obratite svom stomatologu, a prirodne lijekove koristite kao pomoć u terapiji.

  1. Sol

Antiseptička i antibakterijska svojstva soli mogu uništiti bakterije koje uzrokuju parodontitis. Osim toga, to može smanjiti upalu i bol.

Dodajte 2 čajne žličice soli u čašu mlake vode. Mućkajte ovu otopinu u ustima otprilike 1 minutu. Ispljunite i ponovite. Slijedite ovaj postupak 2 ili 3 puta dnevno.

Druga mogućnost je izmiješati prstohvat soli sa malo ulja od senfa. Nakon četkanja zubi, utrljajte ovu smjesu na desni i ostavite ju da djeluje 5 minuta. Zatim temeljito isperite toplom vodom. Koristite ovaj lijek svakog jutra.

Ove lijekove je potrebno koristite sve do povlačenja simptoma.

  1. Masaža desni uljem

Prema ayurvedi, masaža desni uljem može spriječiti parodontitis i nakupljanje plaka smanjivanjem količine bakterija prisutnih u ustima.

Koristite ulje kako bi se oslobodili parodontitisa

Masaža uljem može čak i ojačati desni i unaprijediti oralno zdravlje. To je dokazano studijom provedenom 2014. godine na Manipal College of Dental Sciences u Indiji.

Mućkajte gutljaj organskog, nerafiniranog kokosovog ili sezamovog ulja u ustima oko 15 do 20 minuta.

Ispljunite ga i isperite usta toplom vodom.

Činite to na dnevnoj bazi i to ujutro prije nego operete zube.

Napomena: Nemojte grgljati ili gutati ulje.

  1. Kurkuma

Kurkuma sadrži kurkumin, koji ima antibakterijski i protuupalni učinak.

Kurkuma može lako uništiti bakterije prisutne u desnima, kao i ublažiti bol i upalu. Također promiče oralno zdravlje.

Koristite kurkumu u prahu za četkanje zubi i desni koristeći četkicu za zube mekih vlakana. Učinite to 2 puta dnevno kroz nekoliko tjedana.

Alternativno, pripremite paket gume s kurkuminom radi liječenja parodontitisa. Pomiješajte prstohvat kurkumeu prahu s malo vode ili vitamina E kako biste napravili tijesto. Nanesite je na desni prije odlaska u krevet. Sljedećeg jutra isperite usta toplom vodom. Učinite to jednom dnevno nekoliko tjedana.

  1. Guava

Iznimno bogata vitaminom C, guava se također smatra izvrsnim lijekom za parodontitis. Djeluje kao sredstvo protiv plaka i pomaže njegovom uklanjanju sa zubiju i desni. Osim toga, njegova protuupalna i analgetska svojstva pomažu smanjiti oticanje i bol.

Nježno operite listove guave. Temeljito ih osušite a zatim ih ispljunite. Učinite to redovito kako biste spriječili krvarenje i smanjili rizik od stvaranja gnojne upale.

Druga mogućnost je da izrežete guavu u četiri komada. Posipajte sol na komade i polako ih žvačite. To će pomoći smanjiti plak i učiniti zube jakima.

  1. Indijski jorgovan

Indijski jorgovan, također poznat kao Neem, također je vrlo koristan u uklanjanju parodontitisa. Njegova antibakterijska svojstva pomažu u održavanju zubnog mesa slobodnim od štetnih bakterija. Osim toga, on pomaže u borbi protiv lošeg daha i održava desni i zube zdravima.

Iscijedite sok iz nekoliko listova Neema. Nanesite ovaj sok na desni i zube, ostavite da stoji 5 minuta, a zatim isperite toplom vodom. Slijedite ovaj tretman 1 ili 2 puta dnevno.

Također možete koristiti njegove meke grančice za četkanje zubi i desni dva puta dnevno.

  1. Vodikov peroksid

Vodikov peroksid ima antibakterijska svojstva koja pomažu ubiti klice i boriti se protiv bolesti desni.

Osim toga, pomoći će vam i za izbjeljivanje zubi. Preporučljivo je koristiti samo 3% otopinu vodikovog peroksida u hrani.

Pripremite otopinu s jednakim dijelovima vodikovog peroksida i vode. Koristite ga za ispiranje usta nekoliko sekundi, a zatim ga ispljunite.

Druga mogućnost je pomiješati 1 čajnu žličicu sode bikarbone i dovoljno vodikovog peroksida da se napravi pasta. Prstima ju utrljajte u desni a nakon toga je izbacite i temeljito isperite usta.

Slijedite oba tretmana samo 2 ili 3 puta tjedno dok ne dobijete željeni rezultat. Nemojte koristiti vodikov peroksid na dnevnoj bazi.

  1. Sveti bosiljak ili Tulsi

Sveti bosiljak je dobar lijek za liječenje krvarenja desni, jednog od najčešćih simptoma parodontitisa. Njegova antibakterijska svojstva mogu smanjiti učinak štetnih bakterija u ustima. On također pomaže u zaštiti od ostalih zubnih problema kao što su zubobolja,  gnojenje ili bol u desnima.

Pomiješajte 1 čajnu žličicu sušenog i praškastog Tulsija sa dovoljno senfovog ulja da biste napravili pastu. Utrljajte pastu na zube i desni i lagano četkajte četkicom za zube. Učinite to 2 puta dnevno nekoliko tjedana.

Također možete popiti nekoliko šalica čaja od ove ljekovite biljke svakoga dana ili ga upotrijebiti da isperete usta za sprječavanje pojave parodontitisa.

  1. Kajenski papar

Kajenski papar ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju oticanja desni uzrokovanih parodontitisom. Budući da je bogat kapsaicinom, također pomaže u smanjenju boli. Upala usne šupljine liječi se kajenskim paprom jer je odličan prirodni lijek.

Stavite nekoliko kapljica tinkture od kajena na mekanu četkicu za zube.

Četkajte zube svakog dana. Temeljito isperite usta  vodom.

Slijedite ovaj tretman jednom dnevno kako bi olakšali bol i ublažili parodontitis.

Napomena: Nakon što koristite ovaj lijek možete napraviti i tretman uljem kako biste smanjili osjećaj peckanja ili probadanja.

  1. Ulje čajevca

Ulje čajevca ima prirodna antibakterijska i antiseptička svojstva koja pomažu u borbi protiv mikroorganizama. Osim toga, pomaže smanjiti krvarenje i upalu gingive. Ulje čajevca također je korisno za ostale dentalne probleme kao što su gljivice u usnoj šupljini i herpes.

Nanosite ulje čajevca u obliku gela pomoću četkice za zube, dva puta dnevno nekoliko tjedana.

Druga mogućnost je da dodate kap čajevca na običnu pastu za zube i isperite zube dva puta dnevno.

Napomena: Nemojte progutati ulje čajevca.

  1. Crni papar

Prema Ayurvedi, crni papar još je jedan odličan lijek za parodontitis. Njegova ljekovita svojstva pomažu u smanjivanju bakterijske infekcije oslobađanjem zubiju od plaka i kamenca. Također, pomaže ojačati desni. Kada se pojavi upala usne šupljine, crni papar je prirodni lijek.

Najjednostavniji način je pripremiti smjesu jednake količine finog praha crnog papra i soli. Koristite ju za lagano masiranje zubnog mesa 2 ili 3 puta dnevno.

Druga mogućnost je priprema mješavine od 2 žličice zrnastog sjemena nara, 1 žličice papra praha i 1 žličice soli. Nanesite je na desni. Masaža mora trajati 2 do 3 minute, a zatim isperite toplom vodom. Učinite to jednom dnevno.

Dodatni savjeti:
Kombinirajte jednake količine soka od špinata i sok od mrkve i pijte je jednom dnevno kako bi održali oralno zdravlje.
Povećajte unos hrane bogate vitaminom C.
Uzmite dodatak vitamina D nakon savjetovanja s liječnikom radi poboljšanja oralnog zdravlja.
Izbjegavajte prehrambene proizvode izrađene od rafiniranog šećera ili rafiniranih zrna.
Žvačite hrskavo voće i povrće kao što su guava, jabuke, rotkvice ili krastavci nakon jela.
Umjesto čačkalica, koristite zubni konac za čišćenje prostora između zuba.
Nikada ne idite u krevet bez četkanja zubi noću.
Nakon svakog obroka progrgljate usta za uklanjanje čestica hrane koje su zapele između zuba.
Obavljajte  redovite stomatološke preglede.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...